Liečba vitiliga - Needdle terapia

Niekomu sa objavujú biele mapy na pokožke a koži celého tela už od detstva, iným sa objavia až v dospelosti. Stopercentne účinná liečba vraj neexistuje. V Topoľčanoch však vitiligo úspešne liečime ihlovou terapiou. Medzi najprogresívnejšie spôsoby liečby ochorenia patrí Needdle terapia.Needdle terapia - liečba vitiliga
  • Ošetrenia sa robia 3x týždenne, potom 2x týždenne a pokiaľ nastúpi pigmentácia (na ložiskách sa objavia okrúhle ložiská pigmentu, ktoré sa zväčšujú a postupne splývajú), je možné ošetrenie 1x týždenne. 
  • Účinnosť liečby

  • Účinnosť liečby je u každého pacienta iná. Pigmentácia ložísk nastupuje spravidla už v treťom týždni ošetrenia. Dĺžka liečby závisí od rýchlosti pigmentácie. Vhodné je používanie liekov - antioxidantov, prípravky s obsahom betakaroténu, vitamíny skupiny B, zinok a súčasné používanie krémov s obsahom UV katoru. Chrániť kožu pred spalovaním a vystavovaním agresívnemu slnečnému žiareniu. 
 
  • Needdle terapia

  • Princíp spočíva v troch základných krokoch:
  1. Jemné opichy (sú podobné mezoterapii) ložísk vitiliga tenkými ihličkami - z okrajov ložísk, kde je ešte pigment sa postupuje smerom do centra ložiska bez pigmentu. Zámerom je preniesť pigmentové bunky - melanocyty na miesto kde chýbajú. 
  2. Následne sa ložiská ožarujú selektívnym žiarením UVB 311 v presne stanovenom čase a dávkach. Dávky žiarenia sa postupne zväčšujú. 
  3. Doma sa pacient ošetruje špeciálnou masťou a užíva presne stanovené vitamínové doplnky.